Ένα μαύρο περιβραχιόνιο, μία υψωμένη γροθιά και η νίκη με 2-1 μέσα στο Ζάγκρεμπ

16/08/2023

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Ogdoo.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Ένα γκολ, ένα μαύρο από πενθος περιβραχιόνιο και μια υψωμένη γροθιά ήταν η καλύτερη απάντηση που θα μπορούσε να δώσει η ΑΕΚ συνολικά στο σκηνικό που σχηματίστηκε χθες στο στάδιο Μαξιμίρ του Ζάγκρεμπ απέναντι στην Ντινάμο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Μια ποδοσφαιρική νίκη δεν θα μπορούσε ποτέ να σβήσει ένα τραγικό γεγονός. Η ΑΕΚ πήρε όμως μεγάλο «διπλό» επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ (2-1) και θα προσπαθήσει να «σφραγίσει» την πρόκρισή της στα playoffs του Champions League μέσα στην OPAP Arena και να δώσει χαρά στην “οικογένειά” της, που πενθεί μετά τη δολοφονία του Μιχάλη Κατσουρή. Ο Λιβάκοβιτς κράτησε σε… χαμηλά επίπεδα το σκορ για τους Κροάτες, που προηγήθηκαν μετά από μια αμφισβητούμενη φάση.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο έδειξε πως της λείπει ρυθμός (περίοδος που βρέθηκε πίσω στο σκορ), η ΑΕΚ θύμισε στην επανάληψη την ομάδα της περασμένης σεζόν κι έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη μέσα στην έδρα της Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Η Ένωση έκανε έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στα playoffs του Champions League, την οποία και θέλει να σφραγίσει μέσα στο «σπίτι» της.

Σε περίπτωση που περάσει το εμπόδιο της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στα playoff του Champions του League την πρωταθλήτρια Βελγίου, Αντβέρπ. Οι πρώτες αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένο να διεξαχθούν στις 22-23 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς στις 29-30/8.

Αν όμως οι Κροάτες καταφέρουν να αποκλείσουν την ΑΕΚ, τότε οι “κιτρινόμαυροι” θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο του ζευγαριού Κοπεγχάγη (Δανία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) στα play offs του Europa League. Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 24 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς στις 31/8.

Η εικόνα της βραδιάς

Το στιγμιότυπο της βραδιάς ανήκει διακαιωματικά στον Γαλανόπουλο και την υψωμένη γροθιά του με το μαύρο περιβραχιόνιο.

«Δεν ήθελα να προκαλέσω κανέναν, ήταν το ελάχιστο που μπορούσα να κάνω για τον Μιχάλη», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Κώστας Γαλανόπουλος.

Σε αντίθεση με τον μέσο της ΑΕΚ, οι γνωστοί μας πλέον Bad Blue Boys δεν έκαναν τίποτα άλλο πέρα από το να προκαλούν με τη στάση τους στο Μάξιμιρ.

Viral έγινε η εικόνα με ένα κουτί στην εξέδρα που καλούσε τον κόσμο της Ντινάμο να συνδράμει οικονομικά για τους φυλακισμένους στην Ελλάδα Κροάτες οπαδούς. Το γύρο του διαδικτύου έκανε επίσης και η εικόνα από την κερκίδα με τις 101 κενές θέσεις που άφησαν οι οργανωμένοι οπαδοί της ομάδας του Ζάγκρεμπ «προς τιμή» των εν Ελλάδι κρατουμένουν ομοϊδεάτες τους.

Νίκη και για τον Παναθηναϊκό

Σπουδαία νίκη πέτυχε και ο Παναθηναϊκός επί της Μαρσέιγ με 5-3 στα πέναλτι και ήρωα τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, ο οποίος έστειλε το «τριφύλλι» στα play off του Champions League με τις επεμβάσεις του κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και την εκτέλεση του Γκενουζί από την άσπρη βούλα.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 από τα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αλλά με το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 90’+9’ έστειλε το ματς στην παράταση (2-1) κι από εκεί στα πέναλτι, όπου «μίλησε» η ευστοχία των παικτών του κι ο... Μπρινιόλι.

Επόμενη αντίπαλός του η Μπράγκα. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην Πορτογαλία Τετάρτη 23 Αυγούστου στις 22:00 και ο δεύτερος θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο την Τρίτη 29 Αυγούστου στις 22:00.