5+1 ραδιοφωνικά αφιερώματα στη Μικρά Ασία

Στη μνήμη όλων εκείνων που «απ’ της Σμύρνης τ’ ακρογιάλια κι απ’του Πόντου τις αυλές, φτάσανε ξεριζωμένοι, μες στις φτωχογειτονιές…»*
logo radio
Ogdoo web radio
Live
 
03/01/2023

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
Τώρα που πέρασε το 2022 και τέλειωσαν οι γιορτές και τα «πανηγύρια» για την επέτειο των εκατό χρόνων από την τραγωδία της Μικρασιατικής Καταστροφής, θέλησα να «ανάψω» κι εγώ ένα ταπεινό «κεράκι», στη μνήμη όλων όσων θανατώθηκαν εκεί ή εκδιώχθηκαν από τα άγια χώματα της Μικράς Ασίας και ήρθαν κυνηγημένοι στη «μαμά» Ελλάδα… Στη μνήμη του παππού του Θανάση, του παππού του Κώστα, της γιαγιάς της Κατίνας και όλων εκείνων που… «Απ’ της Σμύρνης τ’ ακρογιάλια κι απ’του Πόντου τις αυλές, φτάσανε ξεριζωμένοι, μες στις φτωχογειτονιές…»

Αφιέρωμα στη «Μικρά Ασία»

Αφιέρωμα στον εμβληματικό δίσκο «Μικρά Ασία» του Απόστολου Καλδάρα και του Πυθαγόρα, από την εκπομπή μου «Εγώ, δεν έχω βγάλει το...ωδείο» στο Εθελοντικό Ραδιόφωνο του Δήμου Θεσσαλονίκης στους 100,6 fm στις 19 Σεπτεμβρίου 2012. Μιλά τηλεφωνικά ο συνθέτης και γιος του Απόστολου Καλδάρα, Κώστας Καλδάρας.

Αυτή ήταν η πρώτη από τις διακόσιες εκπομπές «Εγώ, δεν έχω βγάλει το… ωδείο», που μεταδόθηκε από τον Σεπτέμβρη του 2012 μέχρι τον Ιούνιο του 2019.

«Από την Τραπεζούντα μέχρι την Καλαμαριά»

Μια εκπομπή «Εγώ δεν έχω βγάλει το...ωδείο» στο Εθελοντικό Ραδιόφωνο του Δήμου Θεσσαλονίκης στις 31 Οκτωβρίου 2012, με καλεσμένο τον φίλο και συνεργάτη Μάκη Ιωακειμίδη, αφιερωμένη στην ιστορική διαδρομή του Απόλλωνα Καλαμαριάς, της ομάδας του Ποντιακού και Προσφυγικού Ελληνισμού μέσα από τη μουσική, τα γεγονότα και τις μνήμες, από την Τραπεζούντα των αρχών του 20ου αιώνα και την Καλαμαριά του 1926, μέχρι σήμερα.

Ο Μάκης Ιωακειμίδης, είναι βέρος Καλαμαριώτης, συλλέκτης αρχειακού υλικού της ομάδας και πρώην μέλος του ΔΣ του ερασιτέχνη Απόλλωνα. Επίσης, στα πλαίσια της σχέσης της ομάδας με τον Ποντιακό και προσφυγικό ελληνισμό, έγινε ιδιαίτερη αναφορά στο Φεστιβάλ Ποντιακών χορών που πραγματοποιήθηκε στις 13 Οκτωβρίου 2012 στο ΟΑΚΑ, ενώ παρουσιάστηκαν ηχητικά αποσπάσματα από την εκδήλωση. Οι ακροατές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν και μια ιστορία που συνδέεται με τον Στέλιο Καζαντζίδη και τη σχέση του με τον Απόλλωνα και την Καλαμαριά…

«Τη βραδιά που κάηκε η Σμύρνη...»

Αφιέρωμα στη Μικρασιατική Καταστροφή, στην Σμύρνη, στην Πόλη, στην Προσφυγιά, στην εκπομπή «Εγώ, δεν έχω βγάλει το... ωδείο» στις 18 Φεβρουαρίου 2015. Μια εκπομπή με τραγούδια που γράφτηκαν τα τελευταία εξήντα χρόνια και αφιερώθηκαν στην καταστροφή της Σμύρνης, στο δράμα της Προσφυγιάς και στις αναμνήσεις από «τ’ άγια χώματα της Πόλης» …

«Η Ανατολή έδυσε» και το Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών

Την Τετάρτη 29 Μαΐου 2019 η εκπομπή «Εγώ δεν έχω βγάλει το… ωδείο» ήταν αφιερωμένη στην προσφυγιά, τη μετανάστευση και την ξενιτιά. Συνοδοιπόρος μας ήταν η ιστορικός Ειρήνη Σαρίογλου, ψυχή και γενική γραμματέας του Ελληνικού Ιδρύματος Ιστορικών Μελετών (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ), που και μας μίλησε για τις δραστηριότητες και τις ξεχωριστές εκδόσεις του ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ. Συζητήσαμε επίσης για θέματα όπως η σύγχρονη προσφυγιά, η ζωή στην Κωνσταντινούπολη, η κατάσταση σε νησιά όπως η Ίμβρος, η Τένεδος και το Καστελλόριζο, αλλά και η Μικρασιατική Εκστρατεία. Άλλωστε, η κύρια αφορμή για τη συνάντησή μας ήταν η έκδοση και η παρουσίαση από το ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ του νέου ιστορικού ντοκιμαντέρ «Η Ανατολή έδυσε», που είναι βασισμένο στις ανταποκρίσεις του δημοσιογράφου Κώστα Μισαηλίδη για την Μικρασιατική Εκστρατεία, και του βιβλίου «Μικρασιατική Εκστρατεία του Κώστα Μισαηλίδη - Οι ανταποκρίσεις του από το Μέτωπο (1919-1922)».

Οι αφηγήσεις της Ειρήνης Σαρίογλου συνοδεύθηκαν από μια επιλογή τραγουδιών με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα (κάποια από τα οποία προέρχονται από εκδόσεις του ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.), που σχετίζονται με την προσφυγιά, τη μετανάστευση και την ξενιτιά και ηχογραφήθηκαν από το 1972 μέχρι το πολύ πρόσφατο 2018…

«Μνήμες Αικατερίνης Γιώγλου» στο «Κόκκινο»

Οι ηχογραφημένες μνήμες της γιαγιάς μου Αικατερίνης Γιώγλου, που το 1922 ήρθε με τα καραβάνια των προσφύγων από την Κίο της Μικράς Ασίας στο Καραμπουρνάκι, όπως ακούστηκαν στην εκπομπή του φίλου ραδιοφωνικού παραγωγού Αλέξη Βάκη στο ραδιοφωνικό σταθμό «Στο Κόκκινο» 105,5, με καλεσμένο τον γράφοντα. Η εκπομπή μεταδόθηκε στις 14 Ιουλίου 2020.

«Στη χαραμάδα του μυαλού κρύβω τη Μικρασία…»

Δυο χρόνια μετά, την Κυριακή 17 Ιουλίου 2022 η εκπομπή του Αλέξη Βάκη «Στο Κόκκινο» 105,5, που πραγματοποιήθηκε με τη δική μου, τηλεφωνική συνδρομή, ήταν αφιερωμένη στα τραγούδια που γράφτηκαν τα τελευταία είκοσι χρόνια (με ελάχιστες εξαιρέσεις), από σύγχρονους δημιουργούς και αφιερώθηκαν στο δράμα της Μικρασιατικής Καταστροφής...

*«Απ’ της Σμύρνης τ’ ακρογιάλια κι απ’ του Πόντου τις αυλές, φτάσανε ξεριζωμένοι, μες στις φτωχογειτονιές…»: Στίχος του Λευτέρη Χαψιάδη από το τραγούδι «Πρόσφυγες κυνηγημένοι» σε μουσική του Θοδωρή Καμπουρίδη με τον Στέλιο Καζαντζίδη.

ΤΟ OGDOO.GR ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Το τραγούδι αλλιώς, στο email σας!

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα στο χώρο της καλής μουσικής!